Styrelsen

Styrelsen består av representanter från hela livsmedelskedjan, forskning och lärosäten. Styrelsen väljs vid nätverkets årsmöte, som enligt stadgarna måste hållas senast under maj månad.

Ordförande

Anna-Karin Karlsson
Anna-Karin Karlsson

Norrmejerier
070-676 53 38
anna-karin.karlsson@norrmejerier.se

Viceordförande

Klas Johansson
Klas Johansson

Fazer Sweden
076-894 00 96
klas.johansson@fazer.com

Ledamöter

Annika Strömberg

BioGaia
070-603 32 26
ast@biogaia.se

Christian Nyrén
Christian Nyrén

Stiftelsen Lantbruksforskning
070-549 74 15
christian.nyren@lantbruksforskning.se

Elén Faxö
Elén Faxö

RISE
010-516 67 27
elen.faxo@ri.se

Elin Stoij

Lantmännen Cerealia
072-221 22 34
elin.stoij@lantmannen.com

Ingela Marklinder
Ingela Marklinder

Uppsala Universitet, Institutionen för kostvetenskap
018-4712312
ingela.marklinder@ikv.uu.se

Lena Sparring

ICA Sverige AB
070-643 89 35
lena.sparring@ica.se

Sara Sundquist

Livsmedelsföretagen
070-996 90 44
sara.sundquist@li.se

Adjungerade

Niklas Warén
Niklas Warén

ICA Sverige
072-220 24 87
niklas.waren@ica.se

Foto: Magnus Fond

Ewa Wiklund
Ewa Wiklund

Livsmedel i fokus
070-606 70 45
ewa@livsmedel.se

Ingela Stenson
Ingela Stenson

Chefredaktör Livsmedel i fokus
070-724 09 78
ingela.stenson@livsmedelifokus.se

Om oss

Mentorskapsprogram

Utveckla din karriär med hjälp av en erfaren mentor från branschen

Läs mer
Utbildning

Skräddarsydd produktutvecklingsutbildning

Läs mer

Gå med i nätverket idag!

Så missar du inte de viktigaste branschnyheterna, temaseminarierna och studiebesöken.

Bli medlem