Gin och tonic-glögg gör comeback till jul

I fjol såldes Gin & Tonic-glöggen 23 000 flaskor på Systembolaget. Nu kommer den tillbaka – i en begränsad upplag – lagom till när årets glöggmingel drar igång.

– Vi fortsätter att ge julen en ny och självklar smak, där två genuina traditioner möts i en flaska med det bästa av två världar. En bitter smak från gin och tonicen i ett harmoniskt möte med den varma men inte alltför söta julen, Anton Askenström, Co-founder, Swedish Tonic.

GT-glöggen är ekologisk och tillverkad av svenska råvaror. Basen består av Swedish Tonics tonicsirap, gin samt klassiska julkryddor som kanel, kryddnejlika, kryddpeppar & stjärnanis.

Dela

Fler nyheter i Trend och Värdekedjan

Högtryck för beredskap: ”Vi vill presentera nya lösningar”

Intresset för en så kallad beredskapsdag på RISE i Göteborg har blivit betydligt större än arrangörerna räknade med. Utställarplatserna är fyllda och flera aktörer står i kö för att delta. Bland medverkade livsmedelsföretag finns bland andra Dafgårds, Unilever, General Prepper, OutMeals, Mondana och Simsufoods.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.