Atria investerar en kvarts miljard i korvfabriken

Atria Sverige investerar cirka 250 miljoner kronor i produktionsanläggningen Sköllersta. Syftet är att modernisera fanriken genom att ersätta gammal produktionsutrustning, förbättra energieffektiviteten samt ökar produktkvaliteten och leveranssäkerheten.

Investeringen omfattar en ny produktionslinje för korv samt en utbyggnad och uppgradering av produktionsområdet i Sköllersta.
– Vårt mål är att förnya och utöka produktionen av olika typer av korv samt bredda vårt produktsortiment. Samtidigt förbättrar vi avsevärt produktionens energieffektivitet och säkerställer att vi kan möta kundernas och konsumenternas behov långt in i framtiden, säger Jarmo Lindholm, vd för Atria Sverige, i en kommentar.
Atria Sverige är en av Nordens största tillverkare av korv med en årsproduktion på över 25 miljoner kilo för bland annat varumärkena Lönneberga, Sibylla, Ridderheims och Lithells.
Investeringen, som stöder Atrias ”Together 2030-strategi”, vars mål bland annat är att växa och optimera kärnverksamheten, inleds i december 2025 och slutförs under första kvartalet 2027.

Dela

Fler nyheter i Förädling

Innovativt samarbete ger hälsosam smakstart: ”Superfin respons”

Alex&Phil har i samarbete med Good Grains och Warbro Kvarn utvecklat världens första barnmat som är baserad på hydrotermiskt behandlat kulturspannmål.
– Det är en unik produkt som det finns ett stort behov av på marknaden, säger vd Jenny Wessblad Hårdh i en intervju med Livsmedel i fokus,

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.