31 mars 2026
Midsona köper det anrika hälsovarumärket Risenta, som varit i finska Pauligs ägo i elva år.
Orsak till försäljningen?
Att Paulig vill fortsätta att renodla sin affär och prioritera tillväxt inom kategorierna World foods och Texmex.
– Genom att sälja Risenta kan vi ytterligare skärpa vårt fokus, säger Lenita Ingelin, vd för Santa Maria och Europachef på Paulig, i ett pressmeddelande.
Midsona, med starka hälsovarumärken som Kung Markatta, Urtekram och Friggs, får nu ett tillskott av Risentas breda sortiment av frön, kärnor, specialmjöl och frukostprodukter.
– Risenta är ett väletablerat varumärke med hög igenkänning hos konsumenter och en tydlig positionering. Vi ser en stark strategisk passform i vår portfölj, kommenterar Henrik Hjalmarsson, vd och koncernchef för Midsona, i en kommentar.
Prissumman uppgår preliminärt till 45 miljoner kronor och tillträde planeras till 1 juni, efter myndighetsgodkännande.
Risenta grundades 1940 och erbjuder i dag ett brett sortiment av produkter på den svenska marknaden, bland annat frön och kärnor, specialmjöl och frukostprodukter. Varumärket har varit en del av Paulig sedan 2015.
Dela
Fler nyheter i Förädling
Wasas nya gym är inget för mjukisar: ”Gör varumärket mer relevant”
Världens första Jaw Workout Gym finns i Stockholm. Det är ett gym dedikerat till att träna käkmusklerna och som drivs av Wasa. Träningsutrustningen är knäckebröd och varje repetition är ett bett som bjuder på tuggmotstånd.
21 april
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





