Lantmännen Unibake expanderar: ”Stort steg framåt”

Lantmännen Unibake har köpt Boboli Benelux, ett ledande nederländskt företag specialiserade på brödsorter från medelhavsområdet, såsom focaccia och pizza. Förvärvet speglar både marknadstrender och strategiska prioriteringar.

Boboli Benelux har starka marknadspositioner i de så kallade Benelux-länderna Belgien, Nederländerna och Luxemburg, samt i Storbritannien och Tyskland. Företaget har cirka 200 anställda och ett modernt bageri i Bunschoten, vilket blir Lantmännen Unibakes första bageri i Nederländerna.
– Detta är en viktig del i vår strategi för att driva fortsatt tillväxt inom Lantmännens etablerade affärer. Genom att kombinera våra styrkor på olika marknader och inom olika kategorier bygger vi en mer konkurrenskraftig affär som är väl positionerad för att växa ytterligare – och därigenom leverera långsiktigt värde både för kunder och för våra ägare, svenska lantbrukare, säger Magnus Kagevik, Lantmännens vd och koncernchef, i en kommentar.

– Förvärvet är ett stort steg framåt för att expandera vår produktportfölj och stärka positionen på den snabbt växande europeiska bake off-marknaden. Boboli Benelux är ett välrenommerat företag med stark expertis. Förvärvet innebär att vi utökar vår produktionskapacitet och kommer att ge oss nya tillväxtmöjligheter för att stärka ett långsiktigt ledarskap inom matbrödskategorin, säger Carsten Thomsen, chef för Lantmännen Unibake.

Dela

Fler nyheter i Förädling

Innovativt samarbete ger hälsosam smakstart: ”Superfin respons”

Alex&Phil har i samarbete med Good Grains och Warbro Kvarn utvecklat världens första barnmat som är baserad på hydrotermiskt behandlat kulturspannmål.
– Det är en unik produkt som det finns ett stort behov av på marknaden, säger vd Jenny Wessblad Hårdh i en intervju med Livsmedel i fokus,

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.