29 oktober 2021
Redan morgonen efter branden i Polarbröds fabrik i Älvsbyn fattade de beslutet att bygga upp den igen. Nu är de klara med etapp ett och 42 medarbetare kan gå tillbaka till jobbet, 37 personer i själva bageriet och fem personer på tjänstemannasidan. Bagerilinjen som börjar provköras i dag påminner processmässigt om den som var planerad att invigas dagen efter branden i fjol.
– Det nya bageriet har en högre grad av teknik och automation än det förra så det är mycket ny utrustning som ska kalibreras och köras in. Nu har vi en gedigen testperiod framför oss. Men vi jobbar på så snabbt vi bara kan och ser fram emot att snart kunna erbjuda fler av våra klassiker på butikshyllorna igen. Originalet är på väg tillbaka, säger Anders E Johnsson vd på Polarbröd.
Samtidigt bakar man på för fullt i företagets andra bageri i Bredbyn. Under året som gått har företaget satsar 84 miljoner kronor i det bageriet för att modernisera, bredda sortimentet och öka produktionen kraftigt.
Dela
Fler nyheter i Arkiv och Värdekedjan
Måltider Mötesplatser Värdekedjan
Högtryck för beredskap: ”Vi vill presentera nya lösningar”
Intresset för en så kallad beredskapsdag på RISE i Göteborg har blivit betydligt större än arrangörerna räknade med. Utställarplatserna är fyllda och flera aktörer står i kö för att delta. Bland medverkade livsmedelsföretag finns bland andra Dafgårds, Unilever, General Prepper, OutMeals, Mondana och Simsufoods.
27 augusti
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





