12 november 2021
Tävlingsgruppens uppgift är att nu utforma upplägget för Årets Kock – SM i professionell matlagning; från anmälan till final inklusive vilka uppgifter de tävlande ska utföra, tid de har på sig och hur poängen ska sättas. Viktor Westerlind är tävlingens nye tävlingsledare.
– Jag är väldigt glad för att kunna presentera en stark tävlingsgrupp som tillsammans besitter stor kunskap och har lång erfarenhet av att driva svenska gastronomi framåt. Jag ser mycket fram emot, att tillsammans tävlingsgruppen, utforma tävlingsmomenten för Årets Kock 2022, säger Viktor Westerlind, tävlingsledare för Årets Kock 2022.
Årets Kock har många gånger kritiserats för att vara en tävling av män och för män. Men de senaste två åren har vi sett en förändring redan. Både 2021 och 2022 består tävlingsgruppen av lika många kvinnor som män.
– Det känns väldigt roligt att få med Karin Fransson i tävlingsgruppen. Karin är en förebild i branschen och har varit med och utvecklat svensk gastronomi under många år men också utbildat flera av Sveriges mest meriterade kockar. Med Sebastian Gibrands tävlingserfarenhet, och Elvira Lindqvists kunskaper om hållbart mathantverk, har vi fått fram en mycket kompetent tävlingsgrupp som kan vara med och utveckla tävlingen ytterligare, säger Andreas Stenberg, vd för Årets Kock AB.

Andreas Stenberg, vd för Årets Kock AB. Fotograf: Samuel Unéus.
Dela
Fler nyheter i Arkiv och Utblick
Extremväder och krig får svenska matpriser att svälla
Extremväder, klimatförändringar och krig innebär ökade världsmarknadspriser för insats- och råvaror. Och därmed stigande matpriser. Det var ämnet för ett högaktuellt frukostwebbinarium som Svensk Dagligvaruhandel arrangerade under torsdagen.
– Det är inte rimligt att tro att livsmedel ska vara en lågprisprodukt i framtiden, säger Carl Eckerdal, chefekonomi på Livsmedelsföretagen, som var en av dem som medverkade.
15 oktober
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





