– Vi vill erbjuda det bästa från växtriket – gott, näringsrikt och gjort på hundra procent svensk havre, säger Haoran Guan, varumärkesansvarig i Sverige.
13 februari 2024
Nu tar mejerijätten Arla steget in i växtbaserat på den svenska marknaden – med siktet inställt på att bli topp tre innan året är slut.
Det nya varumärket Jörd har i veckan lanserats i dagligvaruhandeln och det rör sig om sex produkter; syrade och smaksatta gurtar, havredryck och baristamjölk.
Produkterna tillverkas av 100 procent svensk havre och är berikade med fibrer, vitamin D och folsyra (B9).
– Vi har jobbat mycket med att hitta den bästa produktmixen och godaste smakerna. Nu ser vi fram emot att svenskarna äntligen ska få prova, säger Haoran Guan, ansvarig för Arla Jörd i Sverige.
Lanseringen är ett resultat av att allt fler konsumenter efterfrågar växtbaserade alternativ i sin kost.
– Mjölk är och förblir kärnan i Arlas verksamhet. Men vi vet att många konsumenter i dag använder både mejeri- och växtbaserade produkter. Vi vill självklart erbjuda ett så brett sortiment som möjligt till våra kunder och ge konsumenterna möjlighet att välja ett varumärke de redan gillar från hyllan när de vill ha växtbaserat. Och oavsett vilken produkt från oss du väljer, så stöttar du svenska bönder och svenskt lantbruk, säger Cecilia Kocken, vd för Arla Sverige.
Dela
Fler nyheter i Förädling och Växtbaserat
Livsmedelsindustrin sätter nya mål för bättre matvanor: ”En vitamininjektion”
Livsmedelsindustrin har satt upp nya frivilliga åtaganden och mål för mindre salt i charkuterier och förpackade måltider.
– Modellen gynnar folkhälsan samtidigt som det inte stör konkurrenskraften, säger Elisabet Rytter, nutritions- och forskningsexpert på Livsmedelsföretagen.
11 juni
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





