5 november 2021
Idag går de minsta potatisarna framför allt till stärkelseindustrin. I de nya chipsen ingår 30–40 millimeter breda potatisar från Halland och Skåne och Estrella försäkrar att de inte har gjort avkall på smaken.
– Vi skulle aldrig lansera produkter som inte håller måttet smakmässigt. Här vill vi visa att det kan vara lika hög standard på små potatischips som annars inte får vara med. Dessa är minst lika goda och krispiga som stora chips, bara ännu lite schysstare, kommenterar Karin Isaksson, Senior Brand Manager.
The Leftovers är krispiga och smaksatta med havssalt.
Dela
Fler nyheter i Arkiv och Värdekedjan
DEBATT: Svenskt kött är tillbaka – nu behöver industri, grossist och restaurang följa efter
Kor fungerar inte som mobilabonnemang och grisproduktion är ingen streamingtjänst. Isabel Moretti, vd för branschorganisationen Svenskt Kött, skriver om vikten av att branschen väljer svenskt kött – även när det inte är direkt synligt för konsumenterna. Och om att lyfta blicken och se lite längre än till nästa offert.
8 oktober
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.




