10 september 2021
Foodora forstätter att växa både på bredden och tvären. I slutet av augusti meddelade q-handelsföretaget att de bara i augusti tillsatte 500 nya medarbetare. Sedan början av pandemin har bolaget anställt över 2 000 personer och har i dag enbart i Sverige över 6 000 anslutna butiker och restauranger.
Det senaste tillskottet på foodoras tjänsteutbud är nattleveranser. De har noterat att kundernas beställningarna i allt högre utsträckning sker utspritt över dygnet och för att möta den efterfrågan förlänger bolaget nu sina öppettider.
Med start omgående kommer kunder i Stockholm att kunna beställa varor fram till klockan 02:00 på fredagar och lördagar. Fler områden kommer inom kort att erbjuda de nya öppettiderna.
– Vi har sett en markant efterfrågan både från partners och kunder att införa senare hemleveranser. Att införa ännu senare leveranser är också ett sätt för oss att underlätta och hjälpa det lokala näringslivet att stärka sin digitala affär. säger John Denbratt, Operativ chef, foodora Sverige.
Dela
Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Värdekedjan
Svensk Dagligvaruhandel tar tempen på partierna inför valet
Samtliga riksdagspartier vill stärka Sveriges livsmedelsberedskap och ställa om till fossilfria transporter. Och inget parti utesluter en förlängning av den tillfälliga momssänkningen efter 2027. Men när det gäller företagens kostnader och konkurrenskraft går skiljelinjen tydligt mellan höger och vänster, enligt Svensk Dagligvaruhandels partienkät inför riksdagsvalet i höst.
23 juni
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.




