15 oktober 2021
Från att hittills uteslutande ha handlat med kaffebönor från Kongo, utökar Rutasoka nu sitt sortiment och gör samtidigt en rejäl varumärkesförflyttning som breddar företagets fokus. Först ut bland de nya produkterna är ett antal tesorter med olika smakkombinationer.
– Marknadens gensvar på vårt kaffe har verkligen varit fantastiskt! Den gynnsamma utvecklingen ger oss nu möjlighet att leverera ännu fler smaker och spännande produkter från den afrikanska kontinenten, säger Rutasokas vd och grundare, Rebu Burubwa.
Det nya teet kommer i tre smaker: Murakoze – ett svart Earl Gray-te med en hint av apelsin, Muraho – Ett svart te med en blandning av tropiska frukter samt Sawubona – rooibos, som är en naturligt koffeinfri dryck, den här med en smak av hallon/lakrits.
Då Rutasoka Coffee har cirkulär ekonomi som affärsmodell kommer en del av omsättningen att direkt återinvesteras i vård, utbildning och jordbruk i Östra Kongo. Syftet är att hjälpa till att rädda liv och skapa fler rättvisa arbetstillfällen.
Dela
Fler nyheter i Arkiv och Värdekedjan
DEBATT: Svenskt kött är tillbaka – nu behöver industri, grossist och restaurang följa efter
Kor fungerar inte som mobilabonnemang och grisproduktion är ingen streamingtjänst. Isabel Moretti, vd för branschorganisationen Svenskt Kött, skriver om vikten av att branschen väljer svenskt kött – även när det inte är direkt synligt för konsumenterna. Och om att lyfta blicken och se lite längre än till nästa offert.
8 oktober
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.




