4 december 2020
Många konsumenter väljer i dag kyckling framför nötkött eftersom det anses vara ett klimatsmartare alternativ. Dessutom tycker konsumenterna om färs. Kunderna efterfrågade en fryst variant av kycklingfärs för att få längre hållbarhetstid. Tillsammans med MatHem lanserade Kronfågel produkten Fryst kycklingfärs.
Bland MatHems 17 000 produkter blev den frysta kycklingfärsen från Kronfågel korad till Årets Produkt med motiveringen:
”Leverantören har lagt ner både energi samt visat ett stort engagemang och har på kort tid tagit fram en produkt som möter de behov MatHem har. Vi har gemensamt drivit denna och idag är det den största produkten inom kategorin på MatHem trots att den inte går att köpa på övriga kedjor.”
– Det känns givetvis jättekul att vi har vunnit. MatHem är en mycket värdefull partner för oss på Kronfågel. Inte minst för att få del av deras kunskap i hur man kan utveckla vår affärsmodell för e-handel, så att våra produkter och arbetssätt hjälper kunderna, säger Joakim Dahlqvist.
Dela
Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Måltider
Svensk Dagligvaruhandel tar tempen på partierna inför valet
Samtliga riksdagspartier vill stärka Sveriges livsmedelsberedskap och ställa om till fossilfria transporter. Och inget parti utesluter en förlängning av den tillfälliga momssänkningen efter 2027. Men när det gäller företagens kostnader och konkurrenskraft går skiljelinjen tydligt mellan höger och vänster, enligt Svensk Dagligvaruhandels partienkät inför riksdagsvalet i höst.
23 juni
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





