Nu finns tonfisk från växtriket i butik

Toonish är en växtbaserad fisk och – enligt Hooked själva, bolaget bakom produkten – är de Sveriges första i sitt slag. Avsikten är att minska gift- och koldioxidutsläppet samt den överfiskningen som sker av världens alla fiskbestånd. Nu lanseras produkten i butik.

Hooked är växtbaserad fisk gjord på certifierad soja- och veteprotein, solrosolja och alger. Först ut är tre olika röror i smakerna; tomat, tomat & chili samt tomat & vitlök, som nu släpps i butik. Förutom att minska gift- och koldioxidutsläppet och bidra till en minskad utarmning av fiskbestånden framhåller företaget att de även slipper de problem som idag finns med bifångst. De stora näten som fiskebåtarna använder fångar i dag in andra djur och växter än de avsåg, som till exempel sköldpaddor och delfiner.

Enligt FN:s jordbruks- och livsmedelsorganisation FAO är 90 procent av världens fiskbestånd fullt utnyttjade, överfiskade eller utarmade. Samtidigt förväntar man en ökning av fiskkonsumtionen.

Hooked är ett svenskt foodtech bolag som grundades 2019 i Göteborg med visionen att leda skiftet till en mer hållbar konsumtion av fisk. Idag utvecklar, säljer och marknadsför Hooked smak- och näringsrik växtbaserad fisk till restaurang och dagligvaruhandeln med sina två första produkter Toonish och jobbar på ett laxsubstitut.

Dela

Fler nyheter i Värdekedjan och Växtbaserat

Så påverkar konflikten i Mellanöstern svenska matpriser

Konflikten i Mellanöstern och blockaden av Hormuzsundet riskerar att få stora effekter för den globala livsmedelsproduktionen. Vad den geopolitiska oron kan betyda för kostnadsläget genom den svenska livsmedelskedjan var temat för ett webbinarium som Svensk Dagligvaruhandel nyligen arrangerade.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.