24 mars 2021
De kustnära gäddbestånden har under senare år generellt uppvisat vikande trender.
– Det beror på en rad orsaker, inte bara fiske, utan också på sälar, skarvar och storskaliga miljöförändringar i Östersjön, säger Martin Rydgren, utredare vid Havs- och vattenmyndigheten (HaV).
Länsstyrelserna på berörda kuststräckor har därför, i ett projekt finansierat av HaV, tagit fram ett förslag till skärpta fiskebestämmelser. Man också provfiskat befintliga fredningsområden och gjort bedömningen att införandet av fredade områden är en viktig del i arbetet med att skapa ett långsiktigt hållbart fiske.
På kusträckan från norra Uppsala län till och med Kalmar län inför man nu fiskebestämmelser med totalt 64 och 28 justerade fredningsområden. De flesta nya områdena fredas under våren för att skydda framför allt gädda, gös och abborre. Beslutet innebär också att det införs en ny fredningstid för gädda och abborre i östra Blekinge.
Problemen för rovfiskarna på kusten beror inte bara på det riktade fisket, men undersökningar har visat att det har stor betydelse, framför allt för stora gäddor. Provfiske i fredade områden gav ungefär tre gånger fler fiskar jämfört med områden där fiske var tillåtet året om.
– Vi delar därför länsstyrelsernas uppfattning att det är viktigt att införa de föreslagna regleringarna, fortsätter Martin Rydgren.
Dela
Fler nyheter i Fiske och vattenbruk och Värdekedjan
Måltider Mötesplatser Värdekedjan
Högtryck för beredskap: ”Vi vill presentera nya lösningar”
Intresset för en så kallad beredskapsdag på RISE i Göteborg har blivit betydligt större än arrangörerna räknade med. Utställarplatserna är fyllda och flera aktörer står i kö för att delta. Bland medverkade livsmedelsföretag finns bland andra Dafgårds, Unilever, General Prepper, OutMeals, Mondana och Simsufoods.
27 augusti
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





