28 maj 2021
Skönhetsfläckar på förpackningen, skadad streckkod eller fel vikt är många gånger oundvikligt i produktionen inom livsmedelsindustrin. Det innebär dock att produkten ofta inte kan säljas vidare till kund.
Med det nya kaffet säkerställer Circle K och Löfbergs att spillet minimeras och kaffet tas om hand genom att tre olika sorter kombineras till en ny unik blandning.
– Den här satsningen är otroligt spännande och det känns väldigt bra att vi kan bidra till att varje böna når kaffekoppen. Vi säljer cirka 11 miljoner koppar kaffe varje år på våra stationer och med de här limiterade blandningarna säkerställer vi att 6 ton kaffe inte svinnas. Att kaffet är unikt och limiterat gör inte saken sämre, säger Martin Stenberg, Senior Category Manager Food på Circle K.
Blandningarna består av 100 procent arabicabönor från tre olika sorters kaffe från Syd- och Centralamerika samt Östafrika, som blandas utifrån tillgång för stunden.
Dela
Fler nyheter i Hållbarhet och Värdekedjan
Så påverkar konflikten i Mellanöstern svenska matpriser
Konflikten i Mellanöstern och blockaden av Hormuzsundet riskerar att få stora effekter för den globala livsmedelsproduktionen. Vad den geopolitiska oron kan betyda för kostnadsläget genom den svenska livsmedelskedjan var temat för ett webbinarium som Svensk Dagligvaruhandel nyligen arrangerade.
21 april
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





