Ny glass med svinningrediens

Triumf Glass har skapat en glass som tillvaratar restprodukter från ett annat livsmedelsföretag och därför minskar svinnet

Triumf Glass har skapat en glass där de samarbetar med en annan livsmedelsproducent och tillvaratar deras restprodukter. Det är i produktionen från Switsbake bageri som det bildas kross från överblivna kakor. Hittills har kakbitarna slängts bort, men nu kommer de till användning som ingrediens i Triumf Glass nya gräddglass Cookies & Cream. Förutom kaksmulor innehåller glassen även chokladsås.

”När vi såg möjligheten att ta fram en god smak men och samtidigt ta till vara på en restprodukt från en annan svensk producent kändes det självklart. Cookies & Cream var ett måste!” skriver företaget i ett pressmeddelande.

Dela

Fler nyheter i Hållbarhet och Värdekedjan

Så påverkar konflikten i Mellanöstern svenska matpriser

Konflikten i Mellanöstern och blockaden av Hormuzsundet riskerar att få stora effekter för den globala livsmedelsproduktionen. Vad den geopolitiska oron kan betyda för kostnadsläget genom den svenska livsmedelskedjan var temat för ett webbinarium som Svensk Dagligvaruhandel nyligen arrangerade.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.