13 oktober 2021
De två nyöppnade foodora market-butikerna är nummer tolv och tretton i raden sedan den första öppnade i september 2020 på Södermalm i Stockholm. Innan året är slut kommer de att ha nästan dubbelt så många butiker. Q-handelsbolagets planerar att ha öppnat totalt 25 stycken nya enheter runt om i Sverige innan 31 december 2021.
Foodoras market är en hybrid mellan fysiska och digitala butiker. Konsumenten kan inte besöka butiken på plats, utan alla inköp av dagligvarorna görs digitalt. Därefter hämtar ett bud ordern för att leverera varorna hem till kunden – inom en halvtimme.
Foodora ser att behovet av q-handeln inte kommer att minska utan tvärtom. Och öppnande av nya butiker går fort. Företaget uppger att det endast tar 17 timmar att få en ny butik på plats.
– Som vanligt går det väldigt fort hos oss. Att vi är snabba är för att vi har optimerade processer och sofistikerade digitala system som går snabbt att implementera var som helst i Sverige och Norden. Nu återstår ytterligare tio butiker att öppna innan årsskiftet, säger Hans Skruvfors, vd och koncernchef foodora.
Foodora markets finns idag i Stockholm innerstad i flera områden, Göteborg, Malmö, Uppsala, Linköping, Norrköping, Uppsala, Hägersten, Johanneshov och Helsingborg.
Dela
Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Trend
Glad sommar önskar Livsmedel i fokus
Nu tar redaktionen på Livsmedel i fokus sommarlov. Vi är tillbaka med höstens första nyhetsbrev den 19 augusti. Tills dess: Ha en härlig sommar!
26 juni
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.




