Brist på personal bromsar återhämtningen i storköken

HoReCa-sektorn har varit hårt drabbad under pandemin och en stor del av personalen sades då upp. Nu meddelar Branschföreningen för Storkök att brist på personal hämmar återhämtning.

En enkät som Branschföreningen för Storkök (BFS) skickat ut till sina medlemmar visar att branschen berörs av den ansträngande återstarten i HoReCa-sektorn. Under pandemin förlorade ungefär 50 000 människor jobbet och många sökte sig då till andra yrken. Medlemmarna beskriver situationen som en berg-och-daldalbana.

– Återhämtningen hos storköksleverantörerna i BFS hämmas nu av brist på både material och arbetskraft, säger Ulrika Flodberg på (BFS) och fortsätter:

– Bristen på komponenter, material och råvaror leder i sin tur till leveransförseningar, längre ledtider, försenade byggprojekt och i värsta fall uteblivna affärer.

Nu efterlyser företagen politiska åtgärder för att råda bot på den personalbrist som råder och som befaras bli ett stort problem framöver. Investeringar och projekt i offentlig sektor, såsom skolor och äldreboenden med mera behöver också prioriteras av beslutsfattare.

I korthet – det finns en stor oro för framtiden och den situationen som företagen befinner sig i, trots att restriktionerna nu har släppts.

Dela

Fler nyheter i Corona och Människor

Varningen från industrin: ”Svårt bygga upp svensk produktion igen”

Livsmedelsföretagen varnar för att stigande kostnader för energi, drivmedel och gödsel i samband med det osäkra geopolitiska läget kan slå mot hela den svenska livsmedelsproduktionen – och därmed också mot svensk livsmedelsberedskap.
– Svenskarna vill ha svensk mat, då måste den också kunna produceras lokalt, säger Stefan Carlsson, vd för SIA Glass.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.