Norrlandsmejerier vill lyfta de lokala visionärerna

Årets Norrlandsvisionär är ett nytt initiativ från Norrmejerier där man vill ta till vara på all kraft, initiativförmåga, kreativitet och entreprenörskap som finns i norra Sverige.
Efter ett stort sökintresse i årets upplaga har nu totalt fyra nomineringar handplockats av en jury – alla eldsjälar med idéer och visioner som gör gott för Norrland, skriver Norrmejerier i ett pressmeddelande. De nominerade har alla en sak gemensamt: En idé med potential att göra gott för människorna, djuren och naturen i Norrland som Norrmejerier vill hjälpa till att förverkliga.

De nominerade är:
– Jenny ”ChokladJenny” Berg från Umeå
– Lars Forslund från Kåge
– Företaget Containing Greens från Luleå
– Småbrukarna Teresa och Mattias Handley från Lilltorp utanför Ramsele.

Tillsammans med Norrmejeriers nätverk av experter och specialister inom ett flertal områden kommer vinnaren få stöd i att utveckla sin idé under det kommande året. Stödet består av råd, tjänster eller material för att tillsammans kunna göra idén ännu bättre.

Dela

Fler nyheter i Hållbarhet och Människor

Redaktörsbyte på Livsmedel i fokus: ”En livsviktig bransch”

Från och med den här veckan tar journalisten Agneta Renmark över redaktörskapet för Livsmedel i fokus.
– Jag är jätteglad över att ha fått den här möjligheten, för mig är detta är ett av Sveriges roligaste jobb, säger hon.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.