Livsmedelsverket ger bort kunskap: ”Relevant för livsmedelsföretagare”

Livsmedelsverkets digitala utbildningar inom områden som har att göra med livsmedel har tidigare kostat pengar att gå, men från och med i höst är alla helt gratis.
– Vi tror att många av utbildningarna kan vara väldigt intressanta för livsmedelsföretagare, säger Ellen Edgren, chef för enheten för livsmedelshygien på myndigheten.

Det handlar om ett femtontal utbildningar på Livsmedelsverkets så kallade Utbildningsportal som nu har blivit kostnadsfria och tillgängliga för alla som är intresserade. Tidigare har vissa av utbildningarna enbart varit öppna för kontrollpersonal.
– Det är viktigt för oss att så många som möjligt kan gå utbildningarna, och vi vill inte att kostnaden ska vara ett hinder. Även om en kurs har livsmedelskontrollen som huvudmålgrupp kan den vara intressant och relevant även för livsmedelsföretagare, säger Ellen Edgren.
Utbildningarna har även fått en tydligare placering på Livsmedelsverkets webbplats, för att företagen lättare ska hitta dem.
E-utbildningarna, som behandlar allt från livsmedelstillsatser, temperaturmätning och listeria till livsmedelsexport, tar oftast bara ett par timmar att genomföra.

 

 

Dela

Fler nyheter i Livsmedelssäkerhet och Värdekedjan

Svensk Dagligvaruhandel tar tempen på partierna inför valet

Samtliga riksdagspartier vill stärka Sveriges livsmedelsberedskap och ställa om till fossilfria transporter. Och inget parti utesluter en förlängning av den tillfälliga momssänkningen efter 2027. Men när det gäller företagens kostnader och konkurrenskraft går skiljelinjen tydligt mellan höger och vänster, enligt Svensk Dagligvaruhandels partienkät inför riksdagsvalet i höst.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.