Paulig köper bolag av Unilever – expanderar inom asiatisk mat

Paulig förvärvar Conimex, ett ledande varumärke på den nederländska marknaden som är känt för sitt utbud av måltidsbaser, räkchips, soppor, såser och kryddor. BR>– Vi vill vi göra det enklare för fler konsumenter att laga asiatisk mat hemma, säger Rolf Ladau, vd och koncernchef på Paulig.

Unilever säljer varumärket Conimex och all dess tillhörande verksamhet till Paulig. Det är ett produktsortiment inom det asiatiska köket som enligt ett pressmeddelande ”passar väl in i Pauligs World Foods-portfölj” och skapar möjligheter att skala upp Pauligs inköps- och leveranskedja.
– Vår ambition är att göra populära matkulturer mer tillgängliga och med förvärvet av Conimex vill vi göra det enklare för fler konsumenter att laga asiatisk mat hemma. Detta förvärv stärker vår position inom den asiatiska kategorin i Nederländerna och gör det möjligt för oss att kombinera portfölj- och konceptutveckling. Vi kan därmed dra nytta av Pauligs starka R&D- och produktionskapacitet för att växa vår World Foods-portfölj i Europa, säger Rolf Ladau, vd och koncernchef på Paulig, i en kommentar.

Conimex grundades 1932 i Baarn, Nederländerna, och har vuxit avsevärt genom åren med ett produktsortiment som omfattar över 100 artiklar. Varumärket har en varumärkeskännedom på 87 procent i Nederländerna, är känt för sin distinkta gula förpackning och har blivit ett självklart inslag i nederländska hushåll.
Tidigare i höst förvärvade Paulig Panesar Foods, en brittisk producent av såser, salsor och smaksättningar. Paulig kommer nu att använda Panesar Foods produktionskapacitet för att driva tillväxt för både Conimex och Santa Maria i Europa.
Slutförandet av förvärvet av Conimex är föremål för godkännande av den nederländska konkurrensmyndigheten och sedvanliga samrådsförfaranden med företagsråd.

 

Dela

Fler nyheter i Förädling och Utblick

Sia Glass: ”Inhemsk produktion är att ta ansvar”

Att använda svenska råvaror och dessutom producera produkten i Sverige är att ta ett ökat ansvar för både hållbarhet och robusthet. Det menar Sia Glass vd Stefan Carlsson, som är en av talarna på Livsmedelsdagarna under programpunkten ”Har vi råd med billig mat”?

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.