18 juni 2024
Förra året öppnade Fazer sitt första butiksbageri i Sverige på Ica Supermarket Vanadis i Stockholm. Konceptet går ut på att skapa en mer inspirerande brödavdelning och varje dag erbjuda ett nygräddat och smakrikt brödsortiment bakat från grunden av kvalificerade bagare på plats i butiken.
Nu har ytterligare två butiksbagerier nyligen öppnats, ett på Ica Supermarket Format i Upplands Väsby och ett på Ica Kvantum i Farsta.
– Vi är otroligt glada över att bredda vårt butiksbagerikoncept till både Upplands Väsby och Farsta. Traditionen med butiksbageri sitter i Fazers ryggrad då vi i Finland har över 100 butiksbagerier. I Sverige har vi tre och vår ambition är att öka antalet butiksbagerier framåt, säger Fredrik Eklund, ansvarig för Fazer butiksbagerier.
Sortiment i Fazers butiksbageri består bland annat av levain, baguette och havrebröd, samt bullar och bakverk som croissanter, bullar, munkar och donuts. Sortimentet kan variera beroende på butik.
– Det känns roligt och spännande att kunna erbjuda våra kunder produkter bakade från grunden. Fazers butiksbageri kommer att erbjuda en ny nivå när det kommer till vårt utbud av bröd och kaffebröd och vi hoppas att det ska uppskattas av våra kunder. Butiksbageriet hjälper till att förstärka vår position som den ledande aktören i Farsta, säger Marcus Tjernell, butikschef på Ica Kvantum i Farsta.
Dela
Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Förädling och Trend
Dagligvaruhandel Människor Växtbaserat
Smak och vana styr matvalet i butiken: ”Sänk trösklarna”
Nästan varannan svensk är öppen för att köpa växtbaserade alternativ i matbutiken, ändå väljer sju av tio produkter de redan känner till. En ny undersökning från livsmedelsföretaget Oddlygood visar ett tydligt gap mellan nyfikenhet och faktiskt beteende – och att smaken är nyckeln för att bryta vanor.
22 oktober
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.



