31 januari 2022
Årets Norrlandsvisionär är ett nytt initiativ från Norrmejerier där man vill ta till vara på all kraft, initiativförmåga, kreativitet och entreprenörskap som finns i norra Sverige.
Efter ett stort sökintresse i årets upplaga har nu totalt fyra nomineringar handplockats av en jury – alla eldsjälar med idéer och visioner som gör gott för Norrland, skriver Norrmejerier i ett pressmeddelande. De nominerade har alla en sak gemensamt: En idé med potential att göra gott för människorna, djuren och naturen i Norrland som Norrmejerier vill hjälpa till att förverkliga.
De nominerade är:
– Jenny ”ChokladJenny” Berg från Umeå
– Lars Forslund från Kåge
– Företaget Containing Greens från Luleå
– Småbrukarna Teresa och Mattias Handley från Lilltorp utanför Ramsele.
Tillsammans med Norrmejeriers nätverk av experter och specialister inom ett flertal områden kommer vinnaren få stöd i att utveckla sin idé under det kommande året. Stödet består av råd, tjänster eller material för att tillsammans kunna göra idén ännu bättre.
Dela
Fler nyheter i Hållbarhet och Människor
Varningen från industrin: ”Svårt bygga upp svensk produktion igen”
Livsmedelsföretagen varnar för att stigande kostnader för energi, drivmedel och gödsel i samband med det osäkra geopolitiska läget kan slå mot hela den svenska livsmedelsproduktionen – och därmed också mot svensk livsmedelsberedskap.
– Svenskarna vill ha svensk mat, då måste den också kunna produceras lokalt, säger Stefan Carlsson, vd för SIA Glass.
22 april
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





