– Lönerna är i det närmaste systematiskt låga, säger Ulrika Urey, generalsekreterare Fairtrade Sverige.
15 maj 2025
Medianlönerna inom jordbruks- och textilsektorn i länder med utbredd fattigdom ligger på 48,5 procent av en så kallad levnadslön. I det lägsta fallet rör det sig om endast 22 procent, i det högsta fallet 96 procent. Det visar Fairtrade Sveriges nya rapport ”Mer än bara överleva – mot levnadslöner och levnadsinkomster i globala leverantörsled”, vars slutsatser bygger på tolv studier från Anker Research Institute.
– Odlare och anställda inom det globala jordbruket jobbar ofta extremt hårt, men kan alltså inte leva på sitt arbete. Det är både ohållbart och oacceptabelt, säger Ulrika Urey, generalsekreterare Fairtrade Sverige.
Många av världens småskaliga kaffeodlare lever också under Världsbankens definition av extrem fattigdom. I vissa länder, däribland Uganda, kommer nästan inga kaffeodlare upp i en levnadsinkomst, medan det i vissa länder ser bättre ut. Rapporten visar att inte i något land tjänar samtliga odlare eller anställda vid kaffeplantager en lön som går att leva ett värdigt liv på.
– Dessutom hotar bristen på hållbara ersättningar i förlängningen vår globala livsmedelsförsörjning. Att odlingen av råvaror som kaffe och kakao står inför stora utmaningar är välkänt, och något forskningen har pekat på i många år, säger Ulrika Urey.
Dela
Fler nyheter i Utblick och Värdekedjan
Svensk Dagligvaruhandel tar tempen på partierna inför valet
Samtliga riksdagspartier vill stärka Sveriges livsmedelsberedskap och ställa om till fossilfria transporter. Och inget parti utesluter en förlängning av den tillfälliga momssänkningen efter 2027. Men när det gäller företagens kostnader och konkurrenskraft går skiljelinjen tydligt mellan höger och vänster, enligt Svensk Dagligvaruhandels partienkät inför riksdagsvalet i höst.
23 juni
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.




