Ökade förpackningsavgifter pressar upp matpriserna

Livsmedelsproducenternas snabbast ökande kostnadspost just nu är förpackningsavgifter.
– De kraftigt ökade förpackningsavgifterna har utan tvekan bidragit till de senaste årens svenska livsmedelsinflation, säger Carl Eckerdal, chefekonom på Livsmedelsföretagen.

Donald Trumps tullkaos har chockat den globala ekonomin och fått svenska hushåll att hålla hårt i plånboken, något som direkt drabbar Sveriges livsmedelsproducenter. Det framgår av Livsmedelsföretagens konjunkturbrev för första kvartalet 2025.
För en tredjedel av producenterna slutade kvartalet sämre än de egna prognoserna från föregående kvartal.
– Livsmedelsproducenterna är pessimistiska om framtiden, och det är de inte ensamma om. SEB bedömer att den privata svenska konsumtionen endast kommer växa med 1,6 procent i år. Givet att vi kommer från tre år av konsumtionsstiltje är det en väldigt låg siffra. Ifall det var någon som tvekade så kan vi en gång för alla slå fast att hot om handelskrig och höjda tullar är dåliga, säger Carl Eckerdal, chefekonom på Livsmedelsföretagen.
Producenternas kostnader fortsatte dessutom att öka. De snabbaste kostnadsökningarna under årets första tre månader var företagens förpackningsavgifter, en kostnadspost som ökat explosionsartat under de senaste två åren. För genomsnittsföretaget i svensk livsmedelsindustri motsvarar avgifterna 13 procent av rörelsevinsten.
– De kraftigt ökade förpackningsavgifterna har utan tvekan bidragit till de senaste årens svenska livsmedelsinflation. I takt med att allt fler kommuner börjar rulla ut den hushållsnära insamlingen och skickar fakturan till landets livsmedelsproducenter kommer också kostnaderna fortsätta öka. De ökade avgifterna, som ju i grunden är ett politiskt beslut, kommer med stor sannolikhet leda till högre matpriser de kommande åren, säger Carl Eckerdal.

Läs mer om såväl förpackningsavgifter som spännande innovationer i förpackningsindustrin i nästa nummer av Livsmedel i fokus!

 

Dela

Fler nyheter i Förpackning och Förädling

Det blir ett blågult julbord i år: ”Köpkraft och framtidstro”

För första gången på flera år är priset på julmaten mindre viktigt än ursprung och kvalitet. Det visar Livsmedelsföretagens årliga julmatsundersökning. Julskinkan är den viktigaste maträtten, julmust den viktigaste drycken och ris à la Malta den viktigaste desserten.

Gå med i nätverket idag!

Så missar du inte de viktigaste branschnyheterna, temaseminarierna och studiebesöken.