1 september 2021
Under pandemin har många konsumenter gått över till att handla online. Att handla maten på nätet i stället för att besöka butiken fysiskt har påverkat handlingsfrekvens, inköpsmängd samt vilka varor som vederbörande valde att köpa. Det visar en kvalitativ studie genomförd av kostvetaren Cecilia Ålhed i samband med hennes masteruppsats på Umeå universitet/ Institutionen för kost- och måltidsvetenskap.
I studien intervjuades 10 barnfamiljer om sina upplevelser och erfarenheter av onlineinköp av livsmedel. Deltagarna upplevde att övergången till onlinehandel av mat under pandemin hade lett till ökad planering med färre men större livsmedelsinköp som följd. De köpte mer frukt och grönt och impulsköpen av utrymmesmat minskade. Utmaningarna med onlinehandeln var att det gav sämre inspiration, variation och spontanitet jämfört med fysiska livsmedelsbutiker. Positiva erfarenheter av som framhölls var tidsbesparing, lägre matkostnader samt ett minskat matsvinn.
Dela
Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Trend
Glad sommar önskar Livsmedel i fokus
Nu tar redaktionen på Livsmedel i fokus sommarlov. Vi är tillbaka med höstens första nyhetsbrev den 19 augusti. Tills dess: Ha en härlig sommar!
26 juni
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.




