24 november 2021
I år tävlade 12 livsmedelsentreprenörer i finalen av Ät!Stockholm 2120. Det handlade om tempeh, vasslesorbet, fläderdryck, lokalodlad senap, fermenterad chorizo, fryspizza, matlådor på räddad mat, vildsvinskorv, kombucha, italienskt tunnbröd med lokal twist, korv på höna och dryck på superbäret blåbär. Vinnare blev Ostmakeriet på Rindö för sin Vasslesorbet, gjord på biprodukten från företagets osttillverkning
Tvåa kom Green Kitchen Roslagen med sin temp:ish och tre Varma Sverige med sin fryspizza. Varma Sverige vann även Publikens Pris.
– Vår vasslesorbet är ju otroligt god, det hade nog stor betydelse, tror Anna Kälvebrand och Elin Lindqvist, två lyckliga vinnare från Ostmakeriet på Rindö. Och att vi använder en restprodukt som finns på alla mejerier i enorma kvantiteter.
Juryns motivering: ”Här får en underutnyttjad råvara nytt liv och ett älskat livsmedel en rejäl uppfräschning. Med goda samarbeten och nyskapande gastronomi visar producenterna vägen mot framtidens mat. Ett recept för andra att skapa sina varianter av och med potential att slå stort. En läskande innovation med härlig textur som ger mersmak!”
Bilden: Ostmakeriet på Rindö tillsammans med moderator för evenemanget Lisa Lemke, Gustav Hemming (c), Tillväxt, samhällsplanerings- och skärgårdsregionråd och Fredrik Eriksson, Kulinarisk profil för Ät!Stockholm 2021.
Dela
Fler nyheter i Hållbarhet och Värdekedjan
Svensk Dagligvaruhandel tar tempen på partierna inför valet
Samtliga riksdagspartier vill stärka Sveriges livsmedelsberedskap och ställa om till fossilfria transporter. Och inget parti utesluter en förlängning av den tillfälliga momssänkningen efter 2027. Men när det gäller företagens kostnader och konkurrenskraft går skiljelinjen tydligt mellan höger och vänster, enligt Svensk Dagligvaruhandels partienkät inför riksdagsvalet i höst.
23 juni
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.




