Räddad mat har ökat med 70 procent

Under 2020 räddade Matsmarts kunder 8 591 ton mat från att bli matsvinn. Det är en ökning med 70 procent från föregående år. Mest mat räddades i Stockholmsregionen, där Matsmarts kunder köpte 1 815 ton mat som annars hade hamnat i soptunnan.

Matsmart är en marknadsplats på nätet som säljer produkter som annars skulle slängas. Det kan vara felaktiga förpackningar, överproduktion, säsongstrender eller varor med kort datum. Varorna säljs till konsument till kraftigt rabatterade priser. Under 2020 räddade matsmarts kunder 8 591 ton mat från att slängas. Det är en ökning med 70 procent från året innan, då kunderna räddade 5 047 ton.

– Vi är så glada över att ha slagit förra årets rekord, då vi räddade 5 047 ton mat. Detta innebär inte bara att våra kunder har kunnat spara pengar, utan framförallt att vi gemensamt gjort en stor insats för klimatet. Att undvika att slänga mat i onödan är något av det viktigaste – och billigaste! – vi kan göra hemma för att minska vår miljöpåverkan, säger Josefin Fridstrand, Sverigechef på Matsmart.

I topp hamnade region Stockholm, som tillsammans beställde drygt 1 815 ton mat från Matsmart. Näst bäst var Västra Götaland som räddade drygt 1 581 ton, följt av region Skåne som räddade drygt 1 130 ton mat. Den största relativa ökningen stod region Gävleborg för, som räddade 93 procent mer mat 2020 än 2019.

Dela

Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Hållbarhet

De sätter nästa generations räka på menyn

Urban Deli är först ut i Sverige med att servera nästa generations räka i sina restauranger – detta i samarbete med Korshags. Räkan föds upp på land i ett slutet, cirkulärt system där vattnet filtreras och återanvänds. Resultatet är en vannameiräka helt fri från tillsatser och antibiotika, och som levereras i ”sushi grade-kvalitet”.

Gå med i nätverket idag!

Så missar du inte de viktigaste branschnyheterna, temaseminarierna och studiebesöken.