2 juni 2022
Med grund i forskning och erfarenheter från verkligheten introducerar boken samtidens stora affär: att skapa affärer på allt det som blir över. Industriell symbios hjälper oss att skapa en cirkulär ekonomi och ger både ekonomiska fördelar och minskad belastning på miljön.
– Industriell symbios är en viktig del av den framtida cirkulära ekonomin där näringslivet skapar värde inom planetens gränser, säger Emma Dalväg, affärsutvecklare på Coest och en av författarna till boken Symbios.
Sotenäs kommun i Bohuslän är ett svenskt exempel som lyfts fram i boken. Med inspiration från Kalundborg blir en stor mängd avfall och överskott idag nya resurser, allt från fiskrens och processvatten till fiskeredskap och plast från havet. Resultatet gör det möjligt att spara 60000 ton koldioxidutsläpp per år och 164 miljoner kronor årligen i minskade avfallskostnader för fiskberedningsnäringen, samtidigt som nya företag etableras och arbetstillfällen skapas.
Emma Dalväg är en av talarna på Livsmedelsdagarna i september.
Vad ska din punkt handla om när du ställer dig på scenen i september?
– Med ökade energipriser, avfallskostnader, vattenbrist och minskande råvarutillgångar blir det affärsmässigt och miljömässigt logiskt att börja ta vara på det som idag blir över. Avfall och överskott är framtidens affär. Det kommer jag ge exempel på från sin nya bok Symbios.
Har du deltagit tidigare på Livsmedelsdagarna?
–Nej, men hört mycket gott om dagarna.
Vad tycker du är branschens främsta utmaning just nu?
–Branschen står inför många utmaningar. Både att radikalt minska sitt klimatavtryck, vattenavtryck, minska sin påverkan på biologisk mångfald men också att skapa lönsamhet för alla aktörer i värdekedjan samtidigt som världsläget och klimatutmaningar för förutsättningarna mindre förutsägbara.
Och möjlighet..?
– Att skapa recitens genom att cirkulera allt det som blir över i form av vatten, energi och material.
Nyfiken på Livsmedelsdagarna? Du hittar allt du behöver här!
Dela
Fler nyheter i Hållbarhet och Människor och Mötesplatser
Matsmart avslöjar orsakerna till svenskarnas matsvinn
Rester som inte tas tillvara, mat som glöms bort och osäkerhet kring hållbarheten är de vanligaste orsakerna till matsvinn hemma, enligt en färsk Novus-undersökning från Matsmart. Nu efterfrågar många konsumenter mindre förpackningar eller möjligheten att köpa den exakta mängd som behövs.
29 september
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





