Willys och Hemköp släcker ljuset: ”Alla måste bidra”

När Axfood med sina butikskedjor ska minska elförbrukningen släcks ljuset på fasader, skyltar och parkeringar efter stängning.
– Det viktigt att alla drar sitt strå till stacken, säger hållbarhetschefen Åsa Domeij.

Ju fler som minskar elförbrukningen, desto mindre ökar elpriserna i vinter; dessutom minskar risken för effektbrist och dritfstopp i elnätet. Enligt en rapport från forskningsföretaget Energiforsk skulle elpriserna i Sverige kunna halveras om EU-länderna lyckades minska elanvändningen med 10 procent.
Det är mot den bakgrunden som Axfood-koncernen nu ska minska elförbrukningen med 18 miljoner kilowattimmar, vilket motsvarar nära 8 procent av butikernas totala elförbrukning.

– Vi står inför en situation i vinter där Sverige riskerar både effektbrist och att delar av elnätet måste stängas av, och där vi inte vet hur höga elpriserna kan bli. Då är det viktigt att alla drar sitt strå till stacken, och gör det som är möjligt för att spara in på elen. Om alla bidrar kan vi faktiskt undvika både effektbrist och driftstörningar, och dessutom sänka priset på el för alla, säger hållbarhetschef Åsa Domeij i en kommentar.

Willys, Eurocach, Snabbgross samt de egenägda Hemköpsbutikerna kommer att släcka belysningen på fasader, skyltar och parkeringar när verksamheten inte är i gång.
Temperaturen för och användningen av kylar, frysar, lagerutrymmen, e-handelsskåp, ugnar och grillar optimeras. Dessutom ökas takten i omställningen till LED-belysning.
Ute i butikerna kommer man också att lägga ett större fokus på energisparande rutiner så som att vara noga med att stänga dörrarna till kylanläggningar.

– Var och en av de här åtgärderna låter kanske inte som att det skulle betyda så mycket, men många bäckar blir verkligen en stor å i det här fallet. I den här situationen måste vi alla bidra med det vi kan, säger vd Thomas Evertsson.
Arbetet har redan inletts för att så snabbt som möjligt minska elanvändningen, men kommer successivt att fortsätta även under nästa år.

 

Dela

Fler nyheter i Dagligvaruhandel

Pressbyrån storsatsar på piggt koncept: ”Mittimellanmål”

Pressbyråns nya, offensiva satsning är tänkt att fungera som hälsosmarta val innan träningen eller som räddare i nöden till barnen efter hämtning.
– Det är fräscha och moderna produkter som man blir glad av, säger Martina Molander, kategori- och inköpschef på Reitan Convenience Sverige, RCS.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.