– En fantastisk metod som hela välden väntar på, säger Marie Lönneskog Hogstadius på Svenska Ägg.
10 augusti 2023
I den svenska äggindustrin dödas hälften av kycklingarna direkt vid födseln. Det gäller alla tuppkycklingar, som ju av förklarliga skäl inte kan användas för äggproduktion.
Men det finns en lösning i sikte. Det handlar om helt ny metod för att könsbestämma ägg tidigt, som utvecklas vid Linköpings universitet.
– Man vet att man kan sortera befruktande ägg redan första dagen som de är lagda. Skulle man få upp den här metoden att bli effektiv så blir det en fantastisk metod som hela välden väntar på, säger Marie Lönneskog Hogstadius, verksamhetsledare på Svenska Ägg, i en intervju med P4 Västmanland.
De metoder som redan används i dag för att könsbestämma ägg görs inte tillräckligt tidigt för att äggen ska kunna användas för konsumtion. Därför hoppas branschen mycket på studien, som alltså kan halvera behovet av att kläcka ägg i framtiden.
– Hälften av de befruktade äggen är ju tuppar och med den här metoden behöver de äggen inte skickas till kläckeriet utan kan ätas i stället.
Dela
Fler nyheter i Forskning och Primärproduktion
RISE startar nätverk för mat och hållbar nutrition: ”Vill vara produktnära”
RISE startar nätverket Mat och Nutrition med specifikt fokus på produktnära frågor och hållbar nutrition.
– Det är viktigt att kunna skilja på vetenskap och samhällsdiskussion, säger projektledaren Susanne Bryngelsson, filosofie doktor i livsmedelsvetenskap och som ingår i kompetensgruppen hållbar nutrition på forskningsinstitutet.
22 oktober
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





