17 augusti 2023
Det blåser motvind för vegetariska alternativ till kött, såsom vegofärs och vegokorv.
– Det har varit ett ganska rejält trendbrott under det senaste året. Vego har haft en otrolig framfart och vuxit i flera år men nu under senaste året ser det lite mörkare ut, säger Anna Ekström, nordisk vd för NielsenIQ, i en intervju med Ekot.
Marknadsundersökningsföretaget har mätt antalet vegoprodukter som säljs i dagligvaruhandeln, en volym som visar sig ha minskat med 8 procent under de senaste 12 månaderna.
Även försäljningen i kronor har minskat – trots att matpriserna samtidigt ökat.
Vegomotvinden kan tänkas bero på att inflationen får kunderna att göra andra prioriteringar, liksom att det framkommit en del kritik mot produkternas näringsinnehåll med lägre biotillgänglighet för bland annat järn.
Att konsumenterna köper allt mindre vegoprodukter märks även på aktiekursen för företaget Beyond Meat, som enligt Ekot tappat 90 procent av sitt värde jämfört med kurstoppen år 2019.
Dela
Fler nyheter i Växtbaserat
Dagligvaruhandel Människor Växtbaserat
Smak och vana styr matvalet i butiken: ”Sänk trösklarna”
Nästan varannan svensk är öppen för att köpa växtbaserade alternativ i matbutiken, ändå väljer sju av tio produkter de redan känner till. En ny undersökning från livsmedelsföretaget Oddlygood visar ett tydligt gap mellan nyfikenhet och faktiskt beteende – och att smaken är nyckeln för att bryta vanor.
22 oktober
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





