Högre priser på julbordets favoriter

Många julbordsfavoriter är betydligt dyrare i år jämfört med förra året, enligt färsk statistik från SCB. Både sillen, skinkan, nötterna och godiset kostar mer än i fjol, med prisökningar på över 30 procent enligt färsk statistik från SCB.

Det finns många varianter på julmat och var och en har sina favoriter på julbordet. För några av de klassiska varorna visar prisutvecklingen en bred uppgång jämfört med i fjol.
– Livsmedelspriserna har ökat mer jämfört med den generella prisutvecklingen i samhället under året. Bland julmaten kan vi se att gravad lax och sill hör till de varor som har stigit i pris, säger Caroline Neander, prisstatistiker på SCB.
Från december i fjol till och med oktober i år steg livsmedelspriserna i Sverige med 5,3 procent. Det kan jämföras med prisutvecklingen på alla varor och tjänster under dessa månader, som ökade med 3,1 procent.
Sill och gravad lax är klassiker på julbordet som har blivit dyrare, med prisökningar på 25 respektive 32 procent.
– Alla som gillar frukt kan också konstatera att priset på apelsiner har gått upp med 72 procent sedan december i fjol. Men det här är en vara som brukar sjunka i pris just i december. Så har det i alla fall sett ut de senaste sex åren, säger Carl Mårtensson, prisstatistiker på SCB.
Det finns förstås också julmat som ökar i pris just i december. En sådan vara är skinkan, vars pris har gått upp varje år i december de senaste 13 åren, visar statistiken. Å andra sidan brukar priserna på choklad, godis och nötter sjunka något under julmånaden.

Konsumentprisindex (KPI) mäter den genomsnittliga prisutvecklingen för hela den privata inhemska konsumtionen i Sverige. Priserna som mäts är de som konsumenterna faktiskt betalar.

Dela

Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Värdekedjan

Matrapporten 2026: Svenskproducerat och varumärken viktigare än priset

Efter flera år av intensiv prisjakt har svenskproducerat och kända varumärken seglat upp som viktigast i butikshyllan – samtidigt som färre aktivt letar efter extrapris.
– Att allt fler söker trygghet och trovärdighet i välkända varumärken är glädjande för livsmedelsindustrin, säger Pontus Dahlström, vd på Food & Friends, i en intervju med Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.