20 september 2024
Första gången Steinbrenner & Nyberg körde runt i ett sightseeing-tåg för att bjuda mölndalsbor och göteborgare på tårta var 2009.
– Det var bara en tokig idé som blev succé direkt. Sedan går det ju inte att sluta, säger Håkan Steinbrenner, försäljningschef på familjeföretaget.
Under några intensiva timmar i morgon lördag ska inte mindre än 5 000 tårtbitar delas ut på olika platser i stan, där tåget gör halt. I år har man även en följebil för att få plats med all tårta.

Håkan Steinbrenner berättar att hela 28 medarbetare är med på resan för att se till att allting flyter. Ett gäng ansvarar för att hålla ordning på köande tårtgäster, ett annat gäng står för partykänslan och musiken medan ett tredje gäng ser till att det ser lika rent och snyggt ut när tåget lämnar platsen som när det rullade in.
– Det är inga problem att få folk att jobba den här lördagen – alla vill vara med!
Det låter samtidigt rätt dyrt…
– Vi tänker inte så. För oss är detta årets bästa dag och ett sätt att ge tillbaka till alla våra härliga kunder.
Att lansera årets nya tårtkollektion är en annan viktig del av syftet. Hur kollektionen ser ut är topphemligt men Håkan Steinbrenner låter ana att en av tårtorna innehåller lakrits medan en annan är en insmickrande rosa dröm och en tredje drar åt det ljusbruna hållet.
För att ge plats åt nyheterna behöver dock andra tårtor plockas bort ur sortimentet.
– Det är ett tufft jobb men där får man helt enkelt kika på försäljningssiffrorna och vara lite hård. Det är roligt för konditorerna att få nya utmaningar och för kunderna att få variation.

Dela
Fler nyheter i Förädling och Mötesplatser
Hon är Sweden Food Arenas nya ordförande
Elin Ingves Pyk är vd på Sevan, men numera också ordförande för Sweden Food Arena.
– Det är fantastiskt att ta över ordföranderollen i en verksamhet som har sån cred! Vi ska fortsätta vara livsmedelsbranschens katalysator för innovationsdriven tillväxt, och står redo att både mobilisera och påverka, säger hon.
29 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.



