30 januari 2025
Anders E Johansson har arbetat 16 år i Polarbröd och axlar nu rollen som senior rådgivare, där han kommer att arbeta med styrelseuppdrag i Polfärskt Bröd och Findal & Krogh, på Polarbröds två största marknader.
– Vi har upplevt spännande och utmanande år tillsammans. Från ägarfamiljen riktar vi ett stort tack till Anders för avgörande insatser för Polarbröds framgångar, säger Karin Bodin i en kommentar.
– Jag och Karin har haft en dialog om tajmingen för vd-bytet. Vi har gjort ett otroligt återtåg sedan branden i Älvsbyn. Nu har vi en tydlig plan framåt hur vi ska fortsätta ta marknadsandelar, öka intäkterna och sänka kostnaderna. Nu gäller det att jobba vidare med den för att ta oss tillbaka till långsiktig lönsamhet, säger Anders E Johansson, som har en lång karriär bakom sig.
Åren innan Polarbröd arbetade han som marknadschef för Umeå Energi och Modo Paper. Han fyller 62 i maj ”och ser fram emot att kunna jobba lite mindre och att ägna mer tid åt barn och barnbarn”.
Dela
Fler nyheter i Förädling och Människor
Varningen från industrin: ”Svårt bygga upp svensk produktion igen”
Livsmedelsföretagen varnar för att stigande kostnader för energi, drivmedel och gödsel i samband med det osäkra geopolitiska läget kan slå mot hela den svenska livsmedelsproduktionen – och därmed också mot svensk livsmedelsberedskap.
– Svenskarna vill ha svensk mat, då måste den också kunna produceras lokalt, säger Stefan Carlsson, vd för SIA Glass.
22 april
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.




