24 april 2020
Sprit och skyddskläder till sjukhus och äldreomsorg, lunchlådor, fika och choklad till vårdpersonalen, och reklambudgetar som omvandlas till hjälpinsatser. Under de senaste veckorna har Sveriges livsmedelsföretagare och deras medarbetare kämpat för att göra mer gott än vanligt.
– När allt flyter på som vanligt är det lätt att ta våra livsmedelsproducenter för givna. Man bara utgår från att hyllorna ska vara välfyllda och tänker inte så mycket på allt arbete som ligger bakom. Nu går vi igenom en av de värsta kriserna i mannaminne och hyllorna är nästan lika välfyllda ändå. Samtidigt gör man alla de här fantastiska insatserna för att bidra till kampen mot corona och stötta hjältarna i vården. Det är djupt imponerande, och jag hoppas att fler får upp ögonen för våra svenska livsmedelsföretag och deras betydelse för samhället, säger Björn Hellman, vd för Livsmedelsföretagen.
Vill du bli både glad, stolt och inspirerad? Lär mer här!
Dela
Fler nyheter i Corona och Förädling
Förädling Människor Mötesplatser
FINALIST: Arlas mejeri i Götene – historisk satsning med många rätt
Investeringen i ostmejeriet är Arlas största någonsin och den mest omfattande satsningen i svensk livsmedelshistoria. Här ska en miljon kilo mjölk passera varje år och produktionen öka markant, men investeringen skapar tillväxt i hela värdekedjan.
27 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





