Årets kokbokstrend: Personligt tilltal och vackra hantverk

På bokmässan i förra veckan presenterade Cajsa Warg-priset fem värdiga finalister som tävlar om att bli Årets kokbok 2026, vinna 100 000 kronor och evig ära. Livsmedel i fokus bestämde sig därför för att snacka kokbokstrender med Livsmedelsföretegans egen expert, Daniel Emilson.

Det är bransch- och arbetsgivarorganisationen Livsmedelsföretagen som står bakom Cajsa Warg-priset och utmärkelsen Årets kokbok 2026, som i år delas ut för tredje året i rad.
2026 års finalister är Koreansk comfort food (Natur och Kultur) av Ja-Youn Kim, Örter (Natur och Kultur) av Tove Nilsson, GÖS av Anders Johnsson och Andreas Hylthén, Ris på asiatiskt vis (Bonnier Fakta) av Filip Poon och Hantverket (Natur och Kultur) av Stefan Ekengren.

Finalisterna presenterades på en välbesökt tillställning på Poppels Citybryggeri i samband med Bokmässan, med Livsmedelsföretagens press- och mediechef Daniel Emilson som moderator.
Så här en vecka senare och med tid för reflektion passade Livsmedel i fokus därför på att fråga:
Vilka är de tydligaste kokbokstrenderna just nu och varför tror du att det är så?
– Det är svårt att sammanfatta ett helt år av kokboksutgivning, men ska jag lyfta fram något så är det att många av årets böcker har ett personligt tilltal och är väldigt vackra, nästan hantverksmässiga. En annan trend verkar vara att fler kokböcker kommer ut på små eller egna förlag. Jag tror att en drivkraft bakom båda trenderna är att man som författare vill förmedla en känsla och en mänsklighet som inte finns i alla de miljontals recept som går att hitta på nätet och via AI.
Hur väl hakar årets Cajsa Warg-finalister in i dessa trender?
– Mycket väl! Framför allt det personliga tilltalet, där flera av finalisterna lyfter fram hur viktiga deras recept är för deras familjer och släkthistoria. I Stefan Ekengrens fall handlar det mer om hans ”restaurangfamilj”, men det är samma drivkraft. Och det hantverksmässiga syns kanske allra tydligast i GÖS, som också ges ut på eget förlag. Det är verkligen fem fantastiska finalister!
Du ledde även ett samtal i samband med Bokmässan om kokboken som kulturbärare. Hur skulle du sammanfatta det på fem meningar?
– Stefan Ekengren och de båda författarna Camilla Läckberg och Eleonora von Essen delade generöst med sig av hur kokböcker, maträtter och matupplevelser hade format inte bara deras syn på mat, utan deras liv. Mat är ju grunden för vår kultur, och den säger så mycket om vem vi är, var vi kommer ifrån och var vi är på väg. Och därför är maten en fantastisk genväg in i vårt samhälle för de som kommer hit från andra delar av världen. Sammanfattningsvis var vi rörande överens om att mat och kokböcker borde ha en självklar plats i Sveriges kulturkanon!


Kokboks- och kultursamtal med Stefan Ekengren, Camilla Läckberg och Eleonora von Essen, lett av Daniel Emilson.

Vem som vinner Cajsa Warg-priset avslöjas den 9 november på en prisceremoni i Stockholm!
Läs mer om priset HÄR!

Dela

Fler nyheter i Människor och Måltider och Mötesplatser

Skärmen tar plats i ny modell för matmiljön: ”Ett skyltfönster”

Begreppet matmiljö har de senaste åren fått stort genomslag inom forskning och folkhälsoarbete. För livsmedelsföretagen kan ett matmiljöperspektiv visa vad som underlättar eller försvårar för människor att köpa och äta deras produkter. Nyligen presenterade Christopher Turner, den ledande forskaren bakom ramverket, en uppdaterad version.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.