14 mars 2023
Årets Sill är ett samarbete mellan restaurang- och konferensanläggningen Salt & Sill på Klädesholmen och sillproducenten Klädesholmen Seafood. Målsättningen är att ta fram nya, spännande och innovativa sillinläggningar och samtidigt bidra till Sjöräddningssällskapets arbete; en krona per såld sillburk går direkt till Sjöräddningssällskapet och deras arbete för ökad säkerhet till sjöss.
Förslagen till Årets Sill tas fram av Salt & Sill och dess personal medan juryn består av mycket engagerade sjöräddare – i år från Östkusten och Munsö/Ekerö Sjöräddningsstation. Efter juryns val kvarstår Klädesholmen Seafoods arbete med att utveckla en sillinläggning som är anpassad för fabriksproduktion med en längre hållbarhet.
Årets vinnare heter Grönt te & Citrus, och som enligt beskrivningen ”får sin friska smak från bland annat citronverbena, citrongräs och grönt te”.
Tidigare års smaker har varit Äpple & Mynta, Krabba och Majs, Gin och Fläder, samt Kokos och Chili.
Dela
Fler nyheter i Fiske och vattenbruk och Värdekedjan
Matvalet 2026 får politikerna att bekänna färg : ”Stort engagemang”
Branschorganisationen Livsmedelsföretagen lanserar intervjuserien ”Matvalet 2026”, där ledande företrädare för samtliga åtta riksdagspartier ger sin syn på de frågor som formar framtiden för svensk livsmedelsproduktion.
– Vår ambition är att flytta det politiska samtalet bort från matpriser till frågor om konkurrenskraft, lönsamhet, export, hållbarhet och hälsa, säger kommunikationschefen Jimmy Sandell till Livsmedel i fokus.
19 augusti
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.



