De sätter lokalt fårkött på menyn: ”Hållbarhet och beredskap”

Det regionala projektet SHEEP ska stärka både smak, hållbarhet och beredskap genom ökad användningen av skånskt fårkött.
–Det här är ett bra sätt att knyta ihop både hållbarhets- och beredskapsfrågan med nyfikenhet och kompetens, säger Jens Modéer, avdelningschef för Måltidsservice i Kävlinge kommun.

Måltidsservice i Kävlinge kommun deltar i det regionala projektet SHEEP. Projektet bygger på ett mål från Länsstyrelsen Skåne om att öka produktionen av får- och lammkött i länet.
– Det här är ett bra sätt att knyta ihop både hållbarhets- och beredskapsfrågan med nyfikenhet och kompetens, säger Jens Modéer till Livsmedel i fokus.
I dag importerar Sverige mycket av det fårkött som äts, framförallt från Irland, Nederländerna och Nya Zeeland. Genom att använda mer svenskt kött minskar transporterna och den svenska produktionen tas bättre till vara.
Kalops, köttfärssås, lasagne, tacos och biffar är bara några av de rätter som kockarna i Kävlinge kommun hittills har testat att laga med fårkött och som serverats i både förskola, skola och på seniorboenden med gott resultat.
– Köken har fria händer och lagar utifrån vad just deras gäster har för favoriträtter.
Fårkött används mycket i andra länder men har haft svårt att slå igenom i Sverige.
– Det är tyvärr en gammal skröna att fårkött smakar kofta. Med rätt hantering är det ett väldigt gott kött. Och man lär sig genom att testa – vissa styckningsdetaljer kräver exempelvis mer tid.
Definitionen på ett får är ett lamm som vuxit upp och hunnit fylla minst ett år.
– Köttet blir mer smakrikt ju äldre fåret är. Vi har testat att laga får som är upp till fem år gammalt.
Fårkött kostar dock mer än gris och nöt. Men eftersom Kävlinge kommun lagar mycket mat från grunden – och exempelvis gör sin egen vegofärs av svenskodlade bönor – finns visst utrymme i måltidsbudgeten.
Vilka är utmaningarna?
– Tillgången. De flesta uppfödare av lamm och får är inte så stora och då blir det inte heller så många djur som slaktas, säger Jens Modéer.
En annan utmaning – när projektformen förhoppningsvis övergår till en del av verksamheten – kommer att bli upphandlingsfrågan och hur förfrågningsunderlaget ska formuleras.
– Vi vill ju ha just det här lokala fårköttet och inte fårkött från andra sidan jordklotet. Det handlar inte minst om att öka beredskapen.

Projektet SHEEP drivs av En God Granne, Hållbar Utveckling Skåne och Ekopallen. Kävlinge kommun deltar tillsammans med Sjöbo kommun, Malmö Stad och Tomelilla kommun. Det övergripande syftet är att utveckla hållbara lösningar för att ta tillvara på skånskt fårkött bättre.

 

Dela

Fler nyheter i Hållbarhet och Måltider

Hon vill förändra bilden av den moderna bonden

Föreställningen om ”En svensk lantbrukare” är för de allra flesta en man i 60-årsåldern. Men Katarina Wolf, ordförande i LRF Ungdom, menar att det finns så mycket mer att lyfta fram.
– Bilden av ett modernt lantbruk måste förändras – och förutsättningarna för att vara lantbrukare måste också moderniseras, säger hon i samband med Livsmedel i fokus event Trendkoll.

Gå med i nätverket idag!

Så missar du inte de viktigaste branschnyheterna, temaseminarierna och studiebesöken.