20 maj 2025
Rapporten ”Frysta tillgångar”, som Norstat har tagit fram på uppdrag av Findus, djupdyker i svenskarnas inställning till och kunskap kring frysta matvaror. Rapporten visar bland annat att var tionde svensk tror att fryst mat är dyrare än färsk mat och endast en tredjedel tror att de skulle kunna sänka sin matkostnad genom att köpa mer fryst mat.
Findus har även jämfört priset mellan färska och frysta matvaror och sammanställningen visar att det finns stora prisskillnader, där det frysta alternativet kan ha ett upp till 80 procent lägre pris än den färska motsvarigheten. Bär som hallon, blåbär och jordgubbar är några av de varor där prisskillnaden är störst. Grönsaker som spenat, broccoli och haricotsverts har 58 procent, 43 procent respektive 72 procent lägre pris när de handlas frysta. Vidare visar rapporten att fryst torskryggfilé har ett 19 procent lägre pris än färsk torskryggfilé, att färska räkor kostar dubbelt så mycket som frysta och att fryst kycklingfilé har ett 34 procent lägre pris än färsk.
Frysta livsmedel är både prisvärda och ett smart val för en mer hållbar vardag. Med djupfrysning bevaras råvarornas näring och smak naturligt, utan behov av konserveringsmedel. Fryst mat är dessutom enklare att portionera, vilket gör det lättare att använda hela förpackningen och därmed minska matsvinnet. Det är ett bra och enkelt sätt att addera mer värde för hushållskassan och ett klokt val för miljön.
– Frysta livsmedel är ett prisvärt och hållbart alternativ. Genom att välja det frysta före det färska kan konsumenter ta del av näringsrika produkter året runt och samtidigt hålla nere både kostnader och matsvinn, säger Henrik von Lowzow, nordisk marknads- och hållbarhetsdirektör på Findus.
Dela
Fler nyheter i Hållbarhet och Värdekedjan
Så påverkar konflikten i Mellanöstern svenska matpriser
Konflikten i Mellanöstern och blockaden av Hormuzsundet riskerar att få stora effekter för den globala livsmedelsproduktionen. Vad den geopolitiska oron kan betyda för kostnadsläget genom den svenska livsmedelskedjan var temat för ett webbinarium som Svensk Dagligvaruhandel nyligen arrangerade.
21 april
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





