Hotet mot svenska ostklassiker: ”Viktig motor”

Välkända svenska ostar som Präst, Herrgård och Grevé hotas efter agerandet av den franska livsmedelsjätten Lactalis. ”De här ostarna är inte bara älskade livsmedel – de är en del av vårt kulturarv”, skriver företrädare för fem svenska mejerikooperativ i en gemensam debattartikel i Expressen.

Prästost kan snart börja tillverkas var som helst i världen – utan koppling till sitt svenska ursprung. Detta efter att Europas största mejerikoncern, franska Lactalis, har ansökt om att ta bort skyddet för varumärket Präst hos EU:s immaterialrättsmyndighet, EUIPO.
Myndigheten har beslutat att gå på Lactalis linje och debattörerna befarar att även Herrgård och Grevé snart kan gå samma öde till mötes:
”I praktiken skulle detta betyda att Präst, Herrgård eller Grevé kan produceras var som helst i världen – på mjölk från vilket land som helst – helt utan koppling till sitt svenska ursprung. Det skulle vara förödande för svenska mjölkbönder som inte bara förlorar en avgörande inkomstkälla. När efterfrågan på svensk mjölk minskar pressas också priset ned och många gårdar riskerar att försvinna”.
De skriver också att ostarna inte bara är en del av det svenska kulturarvet, utan också en viktig motor i den svenska mjölkproduktionen, som stärker svensk livsmedelsberedskap.
Debattörerna lyfter även det faktum att hälften av all ost redan i dag importeras och att förändringen skulle innebära att vi blir än mer beroende av import.
”Om vi inte står upp för våra svenska ostklassiker nu riskerar de att bli generiska produkter utan hemvist – producerade på importmjölk, var som helst i världen”‚ skriver mejeriföreträdarna som tänker överklaga beslutet som EU:s myndighet fattat och fortsätta opinionsbilda i frågan.

Dela

Fler nyheter i Förädling och Värdekedjan

Ny rapport: Tre avgörande innovationsgap för livsmedelsindustrin

Fyra av tio svenskar faller för frestelser trots att de vill äta mer hälsosamt, och lika många tycker att det är svårt att bryta gamla vanor. Detta enligt en ny rapport från Arla.
– Att lösa problem som underlättar vardagen är viktigt som livsmedelsproducent, säger innovationschefen Maja Påhlman till Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.