Mentorprogrammet: En lyckad matchning ger ovärderlig hjälp

Att utbyta erfarenheter, kunna ställa vilka frågor som helst – även ”de dumma”, be om råd samt kunna bolla både branschfrågor och karriärfrågor med någon du har förtroende för. Det låter nästan för bra för att vara sant. Men med Mentorprogrammet är det faktiskt möjligt.

Bella Goldman, tidigare varumärkes-, csr- och kommunikationsdirektör på Lidl Sverige var en av mentorerna i det mentorprogram av nätverket Livsmedel i fokus arrangerade tidigare i år. Hon har många års erfarenhet av både ledarskap och branschfrågor, och har uppnått en ålder och en position där hon känner sig trygg, och inte är på jakt efter en karriär.
–Jag känner att jag bara vill ge, och få dela det jag fått lära mig, berättar hon.
–Samtidigt, tillägger Bella Goldman, är ett mentorskap tidskrävande. Det innebär också ett stort ansvarstagande gentemot adepten. Engagemanget ska tas på allvar!
Mentorskapet innebär att adept och mentor ska träffas sex gånger under sex månader. Bella Goldmans adept heter Sara Levin. Matchningen av mentor och adept visade sig vara helt perfekt!
–Jag är mycket imponerad av Cecilia Öster på nätverket som såg hur väl jag och Sara skulle matcha. För att jag ska kunna ge av min erfarenhet, och Sara kunna ta emot den krävs både personkemi och tillit, säger hon.

Sara Levin aka adepten är Market activation manager på Lantmännen Cerealia. Hon har jobbat inom företaget sedan 2016 och befann sig i våras i ett skede där hon kände att det var dags för ett nästa steg i karriären. Men åt vilket håll?
–Min chef som jag pratar mycket med tipsade mig om mentorprogrammet och påminde mig om vikten av att lägga tid på reflektion kopplad till min egen karriär, berättar hon.

Sagt och gjort: Sara Levin påbörjade mentorprogrammet och blev matchad med Bella Goldman. Sara Levin insåg tidigt att hon och Bella fick mest ut av träffarna när de hade en tydlig agenda för dem. Det har också varit av stor vikt att ”checka in” varje gång de mötts, för att veta om något akut på jobbet dykt upp eller om något privat har hänt som påverkar träffen och jobbet.
–Att formulera frågeställningar och planera inför varje träff har varit mitt ansvar, fortsätter hon.
Sara Levin berättar att hon från varje tillfälle fått med sig konkreta exempel, nya tankeställningar och för all del även nya frågeställningar att bearbeta.

–Bella har varit transparent, ställt frågor som fått mig att tänka men även delat med sig av sina egna misstag. Jag är väldigt tacksam över mentorprogrammet och den relation jag fått med Bella som jag hoppas kommer att fortsätta även efter de här sex månaderna, avslutar Sara Levin.

Blir du nyfiken på att delta i programmet? Du hittar all information här.

Dela

Fler nyheter i Människor och Mötesplatser

Banbrytande teknik boostar framtidens hållbara vattenbruk

Att jätteräkor inte måste vara en miljöbov är den så kallade Västerviksräkan ett gott exempel på. Här kombineras innovativ teknologi med landbaserat vattenbruk för att ge ett minimalt klimatavtryck. Nu belönas satsningen med ett nyinstiftat innovationspris från SLU och Sparbanksstiftelsen Upland.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.