Mycorena skalar upp – nytt kök och ny innovationschef

Mycorena expanderar med en ny köksanläggning för att skala upp verksamheten – och rekryterar kocken Sandra Zachrisson som innovationschef för att leda produktutvecklingen.

På Mycorenas anläggning Mind finns en specialbyggd utrustning och bioreaktorer, labb för innovation, utvecklingskök och pilotproduktion för slutprodukter. Nu utökas verksamheten med en ny köksanläggning samtidigt som Sandra Zachrisson anställs som innovationschef.
Hon är kock med över 25 års erfarenhet från livsmedelsindustrin samt bakgrund från Emirates Airlines.
På Mycorna ska hon ska hon leda uppskalningen av produktutvecklingen för att erbjuda kunder och partners ett komplett produktpaket – från receptdesign och processtestning till fullskalig produktion.
– Den nya expansionen kommer vara en arena för att inte bara utveckla recept, men också producera och lansera begränsade upplagor tillsammans med våra partners. Det möjliggör hållbarhetsanalys såväl som sensorisk analys och utvärdering av processer för att öka förståelsen av ingredienshantering och utrustningsbehov per produkt, säger Sandra Zachrisson i en kommentar.
Mycorena tillkännagav nyligen sin satsning på att utveckla kötthybrider för att påskynda den gröna omställningen och minska köttkonsumtionen.

Dela

Fler nyheter i Forskning och Förädling

Livsmedelsindustrin sätter nya mål för bättre matvanor: ”En vitamininjektion”

Livsmedelsindustrin har satt upp nya frivilliga åtaganden och mål för mindre salt i charkuterier och förpackade måltider.
– Modellen gynnar folkhälsan samtidigt som det inte stör konkurrenskraften, säger Elisabet Rytter, nutritions- och forskningsexpert på Livsmedelsföretagen.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.