21 januari 2025
Under hela 2024 hade frukt och grönsaker en positiv volymutveckling på 4,5 procent. Allra bäst skjuts var det under årets fjärde kvartal, då volymen ökade med 8,2 procent jämfört med samma period 2023.
– Att försäljningsvolymerna ökar är en glädjande nyhet och en indikation på att konsumenternas köpkraft sakta återhämtar sig, säger Karin Brynell, vd på Svensk Dagligvaruhandel, i en kommentar.
Dock sker denna tillväxt från låga jämförelsetal. Sedan Dagligvaruindex Frukt & Grönt lanserades 2021 har konsumtionen av frukt och grönsaker minskat med 5,9 procent.
Dagligvaruindex Frukt & Grönt, som görs i samarbete med HUI Research, presenterar volymutvecklingen mätt i vikt av frukt och grönsaker som säljs inom dagligvaruhandeln i Sverige. Detta för att kunna följa utvecklingen och bidra till att Livsmedelsverkets näringsrekommendationer om 500 gram frukt och grönsaker per person och dag uppnås.
Dela
Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Trend
Arla skippar kändisarna: ”Vi vill göra tvärtom”
I stället för att satsa på kändisar och elitidrottare söker Arla nu sju ungdomar mellan 16 och 19 år att sponsra under ett års tid.
– Genom att stötta vanliga tonåringar hoppas vi kunna göra det enklare att skapa goda matvanor, säger Lina Jensfelt, varumärkesansvarig på mejerikoncernen.
17 augusti
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





