10 juni 2025
Dagens system med 270 kontrollmyndigheter, som tillsammans har ansvar för 97 000 anläggningar, baseras på lagstiftning från 1951. Nu vill regeringens utredare reducera detta till bara två myndigheter: Livsmedelsverket och Jordbruksverket, där den förstnämnda får ansvar för tillsynen av restauranger och djurskydd på slakterier, medan den andra för foder och animaliska biprodukter.
– Med dagens utredning får vi ytterligare skarpa förslag för fler förenklingar för företagen. Förenkling av regler och företagens myndighetskontakter stärker Sveriges konkurrenskraft och ökar försörjningstryggheten, säger Peter Kullgren i en kommentar.
Utredningen lämnar förslag om organisering, finansiering, samverkan samt råd och stöd i kontroll av livsmedel, foder, animaliska biprodukter och djurskyddskontroll i samband med slakt. Utredningen lämnar även förslag till förenkling för de minsta företagen med diversifierad verksamhet.
I utredningens förslag finns också slopade eller sänkta kontrollavgifter med 58 miljoner kronor. Den totala notan om året för den nya organisationen bedöms kosta staten 133 miljoner kronor om året.
Dela
Fler nyheter i Livsmedelssäkerhet och Värdekedjan
Matfågelrapporten: Det finns inga ”turbokycklingar”
Konsumtionen av kyckling har stadigt ökat under de senaste åren men årets upplaga av Matfågelrapporten har fokus på något helt annat.
– Det förekommer en del missförstånd och debatteras mycket angående avel, så i våras när vi skulle bestämma tema så valde vi just avel, säger Maria Donis, vd för Svensk Fågel.
3 september
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





