– Vi är i full gång med att lösa all logistik, säger Susanne Fridlund, distriktschef på Sodexo Healthcare.
6 april 2020
Stockholms Läns Sjukvårdsområde har gett Sodexo uppdraget att laga och leverera samtliga måltider till patienterna på Älvsjö sjukhus, alltså det sjukhus som Försvarsmakten tillsammans med Region Stockholm byggt upp på Stockholmsmässan.
Sedan tidigare finns ett mångårigt samarbete mellan parterna som nu utökas.
– På bara ett dygn jobbade vi fram ett förslag som skulle kunna sättas i bruk tre dagar senare. Det hade inte varit möjligt utan tidigare upparbetade rutiner. Det behövs en flexibilitet eftersom ingen riktigt vet hur behoven kommer att se ut framöver, säger Susanne Fridlund.
Sodexo lagar och portionsförpackar lunch och middag och skickar måltiderna till Älvsjö. På sjukhuset finns medarbetare från måltidsleverantören som värmer och dukar upp maten på brickor. Företaget kommer även att tillhandahålla frukostpåsar, nutritionsprodukter och förrådsvaror. All mat är portionsförpackad och serveras med engångsmaterial för att hindra smittspridning. Vårdpersonalen ansvarar för matbeställningarna och att maten delas ut till patienterna.
Dela
Fler nyheter i Corona och Måltider
Frystorkat är det nya heta: ”Robust totalförsvar”
Kommuner och regioner står inför ett växande ansvar att säkra livsmedelsförsörjningen vid kris och ytterst krig. En del av lösningen stavas frystorkat,
– Det handlar om planering, lager och logistik, säger Jan Hofmann, säkerhetsskyddschef i Kumla, till Livsmedel i fokus.
22 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





