25 mars 2025
Svenska folket äter mer fågel än nötkött, enligt ett pressmeddelande från Svensk Fågel, som skickas ut i samband med årsstämman. I detta framgår även att försäljningen bland organisationens medlemmar har ökat med hela 45 procent sedan 2009, och det vita köttet nu utgör 30 procent av den totala köttkonsumtionen
En utmaning framåt för branschen är att stärka beredskapen för framtida kriser. Enligt ordföranden Ulrik Helgstrand krävs en samlad insats från lantbrukare, livsmedelsföretag, myndigheter och handeln för att:
- Minska den administrativa bördan för lantbrukare
- Främja en hållbar livsmedelsproduktion
- Säkerställa tydliga och enhetliga regler
Ulrik Helgstrand blev för övrigt återvald som ordförande på Svensk Fågels årsstämma. Nyvalda i styrelsen blev även Jenny Andrén kycklingbonde från Husbygård och Sofia Hyléen Toresson, vd för Kronfågel, Åsa Sörensson, produktspecialist Lantmännen och Lotta Waldenstedt, produktchef Svenska Foder.
Dela
Fler nyheter i Trend och Värdekedjan
Glad sommar önskar Livsmedel i fokus
Nu tar redaktionen på Livsmedel i fokus sommarlov. Vi är tillbaka med höstens första nyhetsbrev den 19 augusti. Tills dess: Ha en härlig sommar!
26 juni
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.



