Try Swedish på SIAL Shanghai: ”Tajmingen är här och nu”

Efter tre år med pandemi och restriktioner slår SIAL Shanghai återigen upp dörrarna 18-20 maj, och Business Sweden kommer att vara på plats.
– Vi förväntar oss stort intresse för att möta svenska livsmedelsföretag och provsmaka mat och dryck, säger Maria Kärnerud, programchef för Try Swedish.

Med en befolkning på mer än 1,4 miljarder är den kinesiska mat- och dryckesmarknaden enorm, och SIAL Shaghai är en av Asiens främsta mat- och dryckesmässa.
Under tre intensiva mässdagar, 18-20 maj, kommer Business Sweden att delta under varumärket Try Swedish, och hoppas nu att många svenska livsmedelsföretag tar chansen att vara med och synas i den gemensamma ”paviljongen” – alltså mässmontern.
– Från kinesiskt håll finns ett uppdämt behov av att mötas och ett rekordstort intresse för hälsosam ny mat och dryck. Enligt våra analyser kring marknad och potential har svenska livsmedelsföretag goda chanser att ta position. Tajmingen är nu, säger Maria Kärnerud.

Hur menar du då?
– Att vårt svenska erbjudande matchar efterfrågan på innovativa, välsmakande, naturliga och hälsosamma produkter. Just det här med fokus på hälsa och nya innovativa livsmedel är något som efterfrågas. Man vill ha importerade produkter med hög kvalitet och här har Sverige ett väldigt gott renommé.

Den kinesiska marknaden för naturligt hälsosam mat och dryck beräknas växa med 5 procent per år, vilket i runda slängar innebär 170 miljoner amerikanska dollar.

Kina är dock ingen alldeles enkel marknad att ta sig in på, vad gäller språk, kultur och inte minst krav olika exportdokument.
– Det är därför man kan behöva expertstöd som vi erbjuder här hemma i Sverige och på plats på våra två kontor i Kina, säger Maria Kärnerud.

Veta mer?
Läs vidare och anmäl ditt intresse för att delta HÄR!

 

 

Dela

Fler nyheter i Förädling och Mötesplatser

Innovativt samarbete ger hälsosam smakstart: ”Superfin respons”

Alex&Phil har i samarbete med Good Grains och Warbro Kvarn utvecklat världens första barnmat som är baserad på hydrotermiskt behandlat kulturspannmål.
– Det är en unik produkt som det finns ett stort behov av på marknaden, säger vd Jenny Wessblad Hårdh i en intervju med Livsmedel i fokus,

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.