8 oktober 2021
Årets Dagligvaras jury består av handelsrepresentanter och forskare på Handelshögskolan, tillsammans med röster från dagligvarubranschen.
– Kebab, vem vill inte äta kebab? Tidigare har det enbart erbjudits dem som äter kött, men Schysst käk gör det nu möjligt för alla. Försäljningsdata visar att konsumenterna har tagit emot Vegokebab med öppen famn och även vi i juryn blev imponerade över Schysst käks produktutveckling och lanseringsstrategi, säger Karin Brynell vd på Svensk Dagligvaruhandel och juryns ordförande.
Bakom Schysst käk står Amir Kheirmand, som blev bred för den stora allmänheten då han 2014 vann Sveriges Mästerkock
Priset Årets Dagligvara delas ut av branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandel. NielsenIQ är samarbetspartner och bistår med försäljningsdata till juryns nomineringsarbete.
Förutom äran kommer dagligvaruhandelsaktörerna ge Vegokebaben omfattande exponering i de egna kanalerna. Dessutom får vinnaren 400 000 kronor att använda hos Nielsen IQ.
Dela
Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Växtbaserat
Svensk Dagligvaruhandel tar tempen på partierna inför valet
Samtliga riksdagspartier vill stärka Sveriges livsmedelsberedskap och ställa om till fossilfria transporter. Och inget parti utesluter en förlängning av den tillfälliga momssänkningen efter 2027. Men när det gäller företagens kostnader och konkurrenskraft går skiljelinjen tydligt mellan höger och vänster, enligt Svensk Dagligvaruhandels partienkät inför riksdagsvalet i höst.
23 juni
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





