Spannmålsglädje – i år är skörden rekordstor

Efter förra årets missväxt och torka är årets totalskörd av spannmål rekordstor och beräknas till 6,1 miljoner ton. Den är 15 procent större än genomsnittet för de senaste fem åren, och 88 procent större än förra året.

Flertalet platser i landet har i år fått mer normala regnmängder, och skördeutfallet per hektar för spannmålsgrödorna är på riksnivå högre än femårsgenomsnitten. Arealerna med de högavkastande höstsådda grödorna var också stora. Men bland annat i sydöstra Sverige har grödorna drabbats av torka. 

Höstvetearealen var rekordstor och skörden per hektar i nivå med rekordavkastningen från 2015. Statistiken är dock något mer osäker än vanligt eftersom en del lantbrukare i Svealand och södra Norrland inte har skördat färdigt på grund av ihållande höstregn. De har därför inte kunnat lämna information om årets skörd i tid till SCB.

Dela

Fler nyheter i Arkiv

Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna

Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.